OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA JĘZYKA OJCZYSTEGO

20 marca br. zakończyliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Języka Ojczystego.

Od lutego trwała akcja „Książka dla biblioteki”, w ramach której dzięki jedenaściorgu darczyńcom biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele wartościowych pozycji. Bardzo dziękujemy: Hannie Szweda (kl. 0), Michałowi Szweda (kl. I), Janowi Marciszyn (kl. II), Jakubowi Rzepeckiemu (kl. II), Idze Skowron (kl. II), Marii Filiciak (kl. III), Aleksandrze Pawłaszek (kl. IV), Adamowi Wojciechowskiemu (kl. IV), Maciejowi Nastałkowi (kl. V), Jakubowi Kosińskiemu (kl.V), Janowi Rogowskiemu (kl. III gimn.) za hojność i umożliwienie innym sięgnięcia po kolejne interesujące lektury. Wkrótce odbędzie się wystawa podarowanych książek.

W szkole podstawowej odbył się konkurs literacki „Znajdź wspólny język” poświęcony gwarom w języku polskim. Dzięki niemu wszyscy uczniowie dowiedzieli się, co to są gwary, dlaczego warto je ocalić oraz spróbowali stworzyć teksty pisane gwarą. Zobaczyliśmy też, jak wiele wyrazów w naszym języku codziennym pochodzi z różnych regionów Polski.

Laureatami zostali w kl. I-III: Maria Filiciak (kl. III), Władysław Piechota (kl. I), Tomasz Rzonca (kl. III), wyróżnienie: Oliwer Wójcik (kl. I); w kl. IV-V: Emilia Sitarczyk (kl. V), Michał Pulchny (kl. IV), Miłosz Lasota (kl. V); w kl. VI-VII: Mateusz Sondej (kl. VII), Kamila Musiał (kl. VII), Ignacy Skrzyniarz (kl. VI).

Natomiast gimnazjaliści w związku z konkursem literackim „Wejdź w konwencję” zmierzyli się ze stylizacją archaiczną, tworząc naprawdę wyszukane stylistycznie i leksykalnie teksty.

Laureatami zostali: Stanisław Żywicki (kl. III), Beniamin Tylek (kl. III), Łukasz Żurek (kl. III).

Uwieńczeniem obchodów Miesiąca był II Konkurs Pięknego Czytania Szkół „INSPIRACJA”. Przedstawiciele poszczególnych klas, wyłonieni w eliminacjach, zmierzyli się z utworami polskich pisarzy.

Kl. I – III prezentowały niezapomniane utwory Wandy Chotomskiej, której twórczość od nowa odkrywamy.

Natomiast młodzież od kl. IV przedstawiła utwory Zbigniewa Herberta, którego Rok obchodzimy na mocy uchwały sejmu RP. Mieliśmy okazję posłuchać pięknie przeczytanych wierszy, krótkich form prozatorskich, jak i fragmentów „Labiryntu nad morzem”.

Tytuł Mistrza Pięknego Czytania Szkół „INSPIRACJA” w roku szk. 2017/18 otrzymali:

w kl. I-III – Karolina Woźniak (kl. III)

w kl. IV-V – Hanna Piwowarczyk (kl. V)

w kl.VI-VII – Ignacy Skrzyniarz (kl. VI)

w gimnazjum – Filip Foryś (kl. III).

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do rozwijania umiejętności posługiwania się pięknym, poprawnym językiem polskim, naszym ojczystym.