Międzynarodowy Miesiąca Języka Ojczystego w Szkołach Inspiracja

21 lutego w Szkołach „INSPIRACJA”, jak co roku, rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Języka Ojczystego. Z tej okazji organizujemy Konkurs o Tytuł Mistrza Pięknego Czytania Szkół „INSPIRACJA”, Konkurs Literacki „Ta opowieść jeszcze się nie skończyła…” oraz zbiórkę książek dla biblioteki.

Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na zanikanie języków, a razem z nimi  bogactwo kulturowe.

Dla UNESCO tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego są szczególnie ważne – rok 2019 proklamowany został Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych (International Year of Indigenous Languages – IY2019). Obchody mają zwrócić uwagę na potrzebę ochrony i promocji języków rdzennych oraz podkreślić ich znaczenia dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, także dla budowania pokoju i społecznej zgody oraz porozumienia.

„Dla społeczności lokalnych są wyrazem ich tożsamości i odmienności kulturowej, zapisem własnego unikalnego sposobu myślenia i postrzegania świata, a także narzędziem, nie tylko komunikacji, integracji społecznej i edukacji, lecz również przekazu wiedzy, tradycji, historii danej społeczności. Język jest także narzędziem walki o prawa człowieka – szczególnie ważnym dla małych, lokalnych społeczności. Stanowi więc zasadniczy element i warunek ich zrównoważonego rozwoju” – podkreśla UNESCO.